ČSN ISO 9227
Norma ČSN ISO 9227 je česká verze mezinárodní normy ISO 9227, která se zaměřuje na provádění korozních zkoušek v umělých atmosférách, konkrétně na zkoušky pomocí solné mlhy. Tato norma je důležitá pro hodnocení odolnosti kovových materiálů proti korozi, což je proces, při kterém se kovové materiály postupně rozkládají vlivem chemických reakcí s okolním prostředím.
Cíl normy ČSN ISO 9227
Hlavním cílem zkoušek podle normy ISO 9227 je simulace reálných podmínek, ve kterých jsou materiály vystaveny vlivům korozivních prostředí. Metoda solné mlhy patří mezi nejpoužívanější metody pro hodnocení odolnosti povrchových úprav vůči korozi. Výsledky zkoušky poskytují informace o životnosti materiálu a jeho schopnosti odolávat degradaci ve specifických podmínkách. Dále tato norma stanovuje přístroje, chemikálie a postup těchto zkoušek a také popisuje metodu použitou pro výpočet korozní agresivity prostředí zkušební komory.
Solná mlha a její typy
Solná mlha je směs vody a soli, která se používá k simulaci korozních podmínek, které mohou nastat v reálném světě. V praxi to znamená, že se kovové vzorky vystavují této směsi po určitou dobu, aby se zjistilo, jak dobře odolávají korozi. Používají se tři typy:
-
Mlha neutrálního roztoku chloridu sodného (NSS) – používá se pro kovy a jejich slitiny, určité kovové povlaky (anodické a katodické), určité konverzní povlaky, určité povlaky vytvořené anodickou oxidací a pro organické povlaky na kovových materiálech
-
Mlha okyseleného roztoku chloridu sodného (AASS) – zkouška je vhodná zejména pro zkoušení dekorativních povlaků měď-nikl-chrom nebo nikl-chrom. Je také vhodná pro zkoušení povlaků vytvořených anodickou oxidací hliníku.
-
Mlha okyseleného roztoku chloridu sodného a chloridu měďnatého (CASS) – zkouška je vhodná pro zkoušení dekorativních povlaků měď-nikl-chrom nebo nikl-chrom; dále je vhodná pro zkoušení anodických povlaků na hliníku.
Průběh testování dle normy ČSN ISO 9227
Testování podle normy ČSN ISO 9227 probíhá v speciálních komorách, kde jsou vzorky vystaveny solné mlze po předem stanovenou dobu. Po ukončení testu se vzorky vyhodnotí, aby se zjistilo, jak moc byly poškozeny korozí. Výsledky těchto testů pomáhají výrobcům rozhodnout, jaké materiály a ochranné povlaky použít, aby jejich produkty byly co nejodolnější.
Zaujali jsme vás? Podívejte se i na další zkoušky
Zaujala vás tato zkouška? Naše zkušební laboratoř zvládá nejen korozní a klimatické zkoušky, ale například také zkoušky sluneční simulací.