Korozní testy
Korozní testy můžeme zařadit mezi zásadní metody používané ke zhodnocení celkové odolnosti kovových materiálů vůči degradaci způsobené korozními vlivy okolního prostředí. Tyto testy jsou důležitým faktorem při navrhování materiálů, které jsou velmi často vystavovány agresivním podmínkám. Současně umožňují ověřit životnost a funkčnost zkoumaných materiálů při vystavení korozním zkouškám.
Naše zkušební laboratoř je na tyto testy řádně vybavena a nabízí nejen akreditované, ale také neakreditované služby. Náš tým, který je složený z odborníků v oboru, se snaží provádět korozní testy s největší pečlivostí a precizností, tak abychom dosahovali co nejpřesnějších výsledků.
Získané výsledky z korozních testů mají široké uplatnění, ať už ve strojírenství, automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu, stavebnictví a dalších. Tyto výsledky mohou poté posloužit výrobcům k výběru vhodných materiálů nebo dílů tak, aby byla zajištěná optimální životnost jejich výrobků.
Normy upravující korozní testy
Korozní testy se řídí mezinárodními a národními standardy, které zajišťují reprodukovatelnost a přesnost jejich výsledků.
- ČSN EN ISO 9227: Zkoušky solnou mlhou – Tato norma popisuje univerzální postup pro neutrální testy, zahrnující testy kyselinou octovou, ale také i urychlené testy s příměsí síranu měďnatého. ČSN EN ISO 9227 stanovuje metody testování odolnosti proti působení solné mlhy na kovy a jejich povrchové úpravy.
- ČSN EN ISO 6270: Zkoušky odolnosti proti vlhkosti v prostředí kondenzace vody – Tato norma definuje metody používané pro hodnocení odolnosti vůči kondenzované vlhkosti.
- ASTM G85: Prodloužené zkoušky solné mlhy – Jedná se o rozšíření standardní zkoušky solné mlhy o další vlivy, jako je cyklické střídání suchých a vlhkých podmínek. I přestože je tato norma je založena na ASTM B117, nabízí pozměněné testovací podmínky jednotlivých vzorků. Konkrétně se jedná o použití testovacího roztoku s nižším pH, střídání korozivní a neutrální atmosféry nebo použití korozivní směsi elektrolytů.
Příklady korozních testů
- Zkoušky solné mlhy:
Nejčastěji používaná metoda, která pomáhá simulovat vliv agresivního solného prostředí na testované kovové materiály. Testovaný díl se nejčastěji po zákazníkem stanovenou dobu vystavuje působení solné mlhy ve speciální komoře. - Cyklické korozní testy:
Cyklické korozní zkoušky simulují střídání různých podmínek, například kombinaci solné mlhy, chlazení, ohřevu, sušení či vlhké kondenzaci. Testování pomocí cyklických testů pomáhá napodobovat skutečné podmínky, kterými materiály prochází v praxi. - Kondenzační testy:
V průběhu testování jsou testovací vzorky vystaveny střídání suchých a vlhkých podmínek, což napodobuje situace, kdy se na povrchu materiálu kondenzuje vlhkost. Tato metoda je vhodná pro hodnocení povrchových úprav, jako je lakování nebo galvanizace. - Ponořovací testy:
Hodnotí odolnost materiálu při trvalém ponoření do agresivních kapalin, například kyselin nebo zásad. Často se tyto testy používají pro testování trubek, nádrží a dalších komponentů přicházejících do kontaktu s kapalinami.
Význam korozních testů
- Prodloužení životnosti materiálů: Korozní testy umožňují včas identifikovat a ověřit nejvhodnější materiály či povrchové úpravy, které disponují vysokou odolností vůči korozi.
- Zajištění bezpečnosti: Způsobené korozní poškození může mít vážné následky, kterou mohou vést ke vzniku nehod, selhání či ohrožení života.
- Optimalizace materiálů a konstrukcí: Získané výsledky z tohoto testování mohou přispět k optimalizaci návrhů na jednotlivé výrobky, což může vést k výrobě odolnějších a ekonomičtějších výrobků.
- Zvýšení konkurenceschopnosti: Výrobky, jež byly podrobeny těmto specifickým testům a byly schopny prokázat svou vysokou odolnost mají automaticky na trhu přidanou hodnotu. Tyto výrobky si mohou získat větší důvěru zákazníků a tím i přinést konkurenční výhodu výrobce na daném trhu.