Materiálové zkoušky
Zkouška tahem
Materiálové zkoušky, konkrétně zkoušku tahem, provádíme dle ČSN EN ISO 6892-1. Dále jsme schopni provádět i měření pro atypické vzorky včetně nestandardizovaných měřících postupů (např. zkoušení lepených a pájených spojů, velmi tenkých profilů, dřevin, kompozitních polymerních materiálů apod.). Pro měření jsou k dispozici dvě měřící zařízení: do 100 kN používáme univerzální tahový stroj ZD 10/90, do 1000 kN používáme univerzální tahový stroj ZD 100. Zkouška tahem DIAGRAM: Celý průběh této zkoušky je graficky zaznamenán pomocí tahového diagramu, který znázorňuje závislost napětí na poměrném natažení materiálu. Z těchto údajů lze poté porovnávat řadu důležitých materiálových charakteristik.
Jelikož se jedná o univerzální stroje, lze jednoduchou úpravou s použitím měřících přípravků provádět další měření jako např. statické zkoušky ohybem, statické zkoušky tlakem, statické zkoušky smykem, zkoušení pružin, dynamické zkoušky atd.
Materiálové zkoušky tahem jsou založeny na dvou základních postupech:
Nedestruktivní zkoušky materiálů a destruktivní zkoušky materiálů zkoumají jejich mechanické vlastnosti, vliv zatížení na pevnostní a deformační charakteristiky. Zkoušky se mohou provádět za různých okolních podmínek, například:
- Zkouška tahem za teploty okolí
- Zkouška tahem za snížené teploty
Zkoušky tahem se vykonávají na zkušebních tělesech plného průřezu, např. trubky, dráty a tyče menších rozměrů, na obrobených tělesech typů pásků obdélníkového či segmentového průřezu a na tělesech kruhového průřezu. Velikosti zkoušeného průřezu musí odpovídat délka zkušebního tělesa včetně konců (tzv. hlav) pro upnutí ve zkušebním stroji. Je-li k dispozici dostatek materiálu, tak délka vzorku 300 mm ve zkoušeném směru bude postačující pro většinu aplikací.
Česká technická norma ČSN EN ISO 6892-1 určuje požadavky na zkušební zařízení, druhy zkušebních těles a postupy zkoušení. Pro některé případy zkoušek se naše zkušební laboratoř odkazuje i na příslušné speciální normy. Seznam zkušebních postupů, pro které má laboratoř akreditace, naleznete v příloze k osvědčení.
Zkouška rázem v ohybu
S pomocí materiálové zkoušky rázem v ohybu zjišťujeme křehkost daného materiálu. Samotná zkouška spočívá v přeražení zkušebního tělesa s vrubem jedním rázem kyvadlového kladiva za podmínek definovaných ČSN ISO 148-1. Tento typ materiálové zkoušky nám poskytuje charakteristické hodnoty rázové odolnosti materiálu při vysokých rychlostech deformace ve formě absorbované energie. Zkouška rázem v ohybu se obvykle provádí při teplotě okolí nebo při snížených teplotách.
Materiálové zkoušky – vybavení laboratoře
Naše zkušební laboratoř disponuje kyvadlovým Charpy kladivem LabTest CHK450J s digitálním snímáním úhlu. K dispozici zde máme také výměnný břit s rádiem 2 mm dle normy ISO:
- ČSN ISO 148-1
Tato norma definuje rozměry zkušebních těles, justaci zkušebního zařízení a vlastní provedení zkoušky při teplotě okolí i při definovaných teplotách. Laboratoř disponuje vybavením pro temperaci zkušebních těles od -80 °C do +20 °C.
Výsledkem zkoušky rázem v ohybu je práce spotřebovaná k přeražení zkušebního tělesa s vrubem. Dřívější přepočet na jednotku plochy se nově až na výjimky již nepoužívá. Všechny údaje se vztahují na standardní rozměr tělesa 10 x 10 mm s V-vrubem 2 mm, čili na plochu 10 x 8 mm.