Teplotní testy
Teplotní testy jsou soubory metod testování, které zjišťují chování materiálů, komponentů nebo nejrůznějších systémů při vystavení různým teplotním podmínkám. Cílem těchto metod a postupů je simulace reálných či extrémních teplotních podmínek, kterým mohou být zkoumané materiály vystaveny v průběhu svého životního cyklu.
Teplotní testy jsou nezbytným nástrojem v mnoha průmyslových odvětvích, pomáhají ověřovat několik stěžejních vlastností testovaných materiálů, které jsou velmi důležité pro zajištění jejich kvality, spolehlivosti a bezpečnosti. Naše zkušební laboratoř je na tyto testy řádně vybavena a nabízí nejen akreditované, ale také neakreditované služby.
Hlavní účely teplotních testů
- Hodnocení materiálových vlastností: Zjišťuje se zde, zda si testovaný materiál či komponent udržuje svou pevnost, pružnost či jiné mechanické či fyzikální vlastnosti.
- Testování spolehlivosti: Posuzuje, zda elektronické součástky, mechanické díly či jiné systémy dokážou odolat tepelnému stresu v reálném provozu.
- Simulace provozních podmínek: Zjišťuje se zde, zda materiály, komponenty či hotové produkty budou správně fungovat při očekávaných provozních teplotách.
- Prevence poruch: Při vystavení testovaných materiálů teplotním výkyvům je možné snáz identifikovat možná selhání, která mohou být způsobena deformací, praskáním či roztažením.
Typy teplotních testů
- Statické teplotní testy:
Testovaný vzorek/materiál je dlouhodobě vystaven konstantní teplotě, která může být nejen vysoká, ale také nízká. - Dynamické teplotní testy:
Dochází zde k simulaci opakovaných změn teplot (od -40 °C do +85 °C), aby se otestovala jejich odolnost vůči tepelnému namáhání. - Šokové zkoušky:
Testovaný vzorek/materiál je rychle přenesen z jedné extrémní teploty do jiné, kdy dojde například k přenesení vzorku/materiálu z horkého do chladného prostředí.
Teplotní testy a jejich průběh
Teplotní testy se provádějí v přísně kontrolovaných podmínkách pomocí speciálního vybavení, jimiž jsou teplotní komory, pece či kryogenní zařízení. Následný postup poté vypadá takto:
- Příprava testovaného vzorku/materiálu: Testovaný vzorek či materiál se pečlivě připraví a zdokumentuje ještě před samotným testováním.
- Definování testovacího prostředí: V této fází se nastaví konkrétní teplotní rozmezí, rychlost změny teploty a doba expozice.
- Provádění testu: Vzorek/materiál je vystaven nadefinovaným teplotním podmínkám a jsou zaznamenávány jeho reakce.
- Analýza dat: Po ukončení testování se vyhodnocují změny fyzikálních a mechanických vlastností testovaného vzorku/materiálu.